VOJÁKYNĚ v 16. až 19. století

Dlouhá řada válečnic v naší historii ukazuje, že vždycky existovalo nemálo žen ochotných a schopných bojovat. Pravda, čím víc se rozmáhalo patriarchální uspořádání světa, tím méně bojovnic bylo. Ale úplně nevymizely nikdy. A je naprosto fascinující, že i v dobách středověku a novověku, kdy byla svoboda žen okleštěna snad nejvíc z celé historie lidstva, i tady si našly způsob, jak se dostat třeba i do armády.

A to nemluvím o výjimečných situacích, jako když se při napadení Haarlemu přidalo 300 žen k řadám vojáků, kteří čelili mnohonásobné převaze. Nebo o husitských bojovnicích, které oproti všem zvyklostem své doby měly v řadách husitů stejné postavení jako bojovník muž. Mluvím o případech, kdy byla žena naverbována do jinak mužské jednotky, prošla stejným výcvikem jako její kolegové a měla stejné postavení a možnost kariérního růstu jako oni. Jak že mohlo být něco takového možné? Díky jednoduchému triku – převléknutí se za muže. 

O většině žen, které tuto taktiku využily, se z logických důvodů bohužel nikdy nedozvíme. Kolik jich vlastně bylo? A neskrývá se žena třeba i mezi slavnými mužskými jmény? To zůstane – jak bylo zamýšleno – tajemstvím. Ty, které byly odhaleny, nám ale alespoň trochu odkrývají, jak bylo něco takového vůbec realizovatelné a proč se to vlastně dělo. A tím nám také poněkud mění představu, kterou o této historické době máme.

CATALINA DE ERAUSO, 1592−1650 (Španělsko)
Catalinin příběh je jiný než ostatní příběhy těchto žen. Mužské šaty nosila už od svých 15 let, kdy utekla z kláštera. A velmi brzy se začala dostávat do problémů kvůli své agresi a zalíbení v zadaných ženách. Do armády pak narukovala až o mnoho let později (zúčastnila se dobývání Chile). Díky bojovým schopnostem a odvaze si vysloužila hodnost podporučíka, ale kvůli své krutosti vůči domorodým indiánům jí byl jakýkoliv další kariérní postup odepřen.

Catalina de Erauso_převlečená_za_muže_vojáka
Catalina de Erauso

Za svou agresi skončila Catalina nejednou ve vězení i během své vojenské kariéry. K trestu smrti byla odsouzena dokonce vícekrát. A teprve až když bylo jasné, že tentokrát před oprátkou opravdu neuteče, přiznala se, že je žena, a navíc panna, která vyrůstala v klášteře. Na přímluvu biskupa byl trest smrti zrušen a byla poslána zpět do Španělska. 

HANNAH SNELL, 1723−1792 (Británie)
Jako ženu čekal Hannah dost krutý osud. Manžel ji opustil, když byla těhotná, a dcera jí rok po porodu zemřela. Hannah si prý už jako dítě ráda hrála na vojáka, a tak možná právě proto se rozhodla řešit situaci tak, že oblékla mužské šaty a narukovala do armády. U té byla 5 let a zúčastnila se mimo jiné i dobytí francouzské kolonie v Indii. Několikrát byla zraněna, ale ani tak nebyla její identita odhalena.

Hannah Snell_žena_převlečená_za_muže_vojáka
Hannah Snell

Svou totožnost nakonec přiznala sama poté, co se její jednotka vrátila do Británie. Z armády byla samozřejmě okamžitě propuštěna. Za její službu jí ale nakonec přece jen byla přiznána penze (což v takových případech nebylo obvyklé) a v Londýně se pro svou vojenskou kariéru stala celebritou. Po nějakém čase se Hannah znovu vdala (dvakrát) a porodila dvě děti.  

Christina Daviesová alias MATKA ROSSOVÁ, 1667 – 1739 (Irsko)
Christina byla Irka, která vedla obyčejný život. Vlastnila hospodu a provdala se za výčepního se kterým měla několik dětí. Jednoho dne ale její manžel zmizel a ona se až po roce dozvěděla, že ho verbíři podvodně nalákali na loď mířící do Nizozenska. Christina se rozhodla svého muže najít. Převlékla se za vojáka a přidala se k armádě. 

Christina_Daviesová_alias_matka Rossová_žena_převlečená_za_muže_vojáka
matka Rossová

Během mnoha let války byla dvakrát postřelena a jednou zajata. Ani v jednom případě se však nepřišlo na to, že je to žena. Její skutečná identita se odhalila, až když jí do hlavy zasáhl šrapnel. Od té doby sloužila jako ošetřovatelka a později táhla s armádou jako markytánka, která vojákům prodávala zásoby.

Svého muže během těch let našla. Zjistila ale, že jí byl nevěrný, a tak se k němu odmítla vrátit. Když ve věku 72 let zemřela, byla pochována se všemi vojenskými poctami.

ANNA SOPHIA DETZLIFFIN, 1738−? (Prusko, dnešní Německo)
O životě Anny Shophie mimo armádu bohužel nevíme vůbec nic. Její příběh pro nás začíná v jejích 19 letech, kdy v přestrojení vstoupila do domobrany města Colberg (ta vznikla, když Prusku hrozila ruská invaze) a dostala se až k elitní jednotce granátníků pruské armády. Její vojenská kariéra trvala dohromady 14 let. Během té doby byla zraněna, vážně onemocněla a jednou byla dokonce i zraněná zajata. Na to, že je žena, se ale přišlo, až když byla falešně obviněna z krádeže. Teprve tehdy se měla důstojníkovi přiznat a obořit se na něj, že za celou dobu své služby nikdy nebyla z ničeho obviněna. Tím ale její kariéra v armádě a pro nás bohužel i její příběh končí.

BRITA HAGBERG, 1756−1825 (Švédsko)
Brita byla jedna ze tří žen vyznamenaných za statečnost ještě dříve, než bylo ženám povoleno sloužit u armády. Narukovat se rozhodla, aby našla svého manžela vojáka, o kterém neměla od začátku války žádné zprávy. Toho se jí skutečně najít podařilo, a dokonce směli nakonec sloužit několik let spolu. K tomu, že je žena, se přiznat nehodlala. Prozrazena byla až kvůli zranění z boje. I Britě se podařilo po odchodu z armády získat vojenskou penzi a co víc, také získala povolení obchodovat, což bylo u vdaných žen značně neobvyklé.
(Pokud jde o další dvě vyznamenané ženy, první byla Elisa Servenius, která narukovala spolu se svým manželem. Odhalena byla velmi brzy, ale bylo jí dovoleno zůstat, ošetřovat raněné a sbírat munici. Třetí žena byla služebná Anna Maria Engsten, která odmítla opustit loď pod palbou, i když byli vojáci zabiti. Sama se ujala kormidla a dostala loď do bezpečí.)

DEBORAH SAMPSON, 1760−1827 (Massachusetts − USA)
Deborah pocházela z velmi chudých poměrů, a tak, když americká armáda ve válce o nezávislost začala dobrovolníkům nabízet peněžní dary, rozhodla se narukovat. Napoprvé byla odhalena a pokárána, napodruhé se jí podařilo dostat k elitní jednotce, do které se přijímali jen ti nejvyšší a nejsilnější muži.

Deborah Sampson_žena_převlečená_za_muže_vojáka
Deborah Sampson

Deborah totiž měla robustní postavu, byla vyšší než průměrný muž a těžká práce na farmě jí navíc zajistila značnou fyzickou sílu. Její tajemství nebylo odhaleno, ani když byla zraněna. Teprve když dostala horečku, zjistil ošetřující lékař, že jde o ženu. Překvapivě ji ale neprozradil. Po roce a půl služby, když válka skončila, jí navíc právě on pomohl přiznat se a přimluvil se, aby nebyla potrestána. Po odchodu z armády se Deborah vdala a měla čtyři děti. A právě peníze, které získala díky své službě v armádě, byly to, co drželo rodinu nad vodou, nakonec totiž i ona získala penzi a díky ní splatila dluhy a renovovala rodinnou farmu.

RENÉE BORDEREAU, 1770−1822 (Francie)
Žena, jejíž jméno se stalo synonymem pro chrabrost. Tedy přesněji její pseudonym, pod kterým vystupovala… Renée narukovala do armády poté, co jí revolucionáři během francouzské revoluce zmasakrovali rodinu. A bylo o ní hodně slyšet. Měla se účastnit až 200 vojenských tažení, hlásila se na ty nejnebezpečnější úkoly a vždy se vrhala do největší řeže.

Renée Bordereau_žena_převlečená_za_muže_vojáka
Renée Bordereau

Na její hlavu byla Napoleonovou vládou vypsána odměna 40 000 franků. Ač byla většina vojáků po podepsání mírové dohody Napoleonem omilostněna, Renée se to netýkalo. Vysoká odměna z ní udělala štvanou zvěř. Mnohokrát se jí podařilo uniknout (mimo jiné i v „přestrojení“ za ženu), ale nakonec byla zajata a strávila a ve vězení 5 let. Osvobodil ji až pád Napoleonovy vlády.

ROSE ALEXANDRINE BAREEAU, 1773 – 1843 
Rose narukovala v pouhých 19 letech, a to – jak jinak – než v převleku za muže. Zajímavosti však je, že nerukovala sama, ale po boku svého bratra a svého manžela. Známou se stala díky své odvaze při vpádu Španělské říše do Francie.

Rose-Alexandrine_Barreau_žena_převlečená_za_muže_vojáka
Rose-Alexandrine Barreau

V bitvě viděla zemřít bratra i jak byl její muž vážně zraněn. I přesto (nebo možná spíš právě proto) bojovala odvážně dál. Postupovala s pěchotou dál k nepřátelským pozicím a nezastavila ani když jí došla munice, jen vyměnila mušketu za šavli. Nakonec měla velkou zásluhu na tom, že Francouzi zvítězili.

Život manžela se jí nakonec podařilo zachránit a dokonce spolu poté měli pět dětí. Z armády odešla až kvůli komplikacím v těhotenství. Za svou hrabrost byla označena národní hrdinkou roku 1793.

NADEZHDA DUROVA, 1783−1866 (carské Rusko, dnešní Ukrajina)
Nadezhda vyrůstala ve vojenském táboře, což jí dalo nejen kvalitní vzdělání v bojových disciplínách, ale také zakusit svobody, o kterou následně v tradiční roli ženy přišla. Byla přesvědčená, že se pro tuto roli nehodí, a tak ve svých 24 letech opustila manžela i syna a v přestrojení narukovala do armády. Za svou službu dostala několik ocenění a jako vůbec první žena na světě také Svatojiřský kříž za odvahu při záchraně důstojníka.

Nadezhda Durova_žena_převlečená_za_muže_vojáka
Nadezhda Durova

Ten jí udělil sám car Alexandr I. poté, co se její tajemství odhalilo kvůli dopisu, který poslala otci. Car jí navíc také dal novou identitu a převelel ji do jiné jednotky, aby mohla ve vojenské službě pokračovat. V armádě nakonec strávila 9 let. Mužské šaty ale nesundala do konce života.