Mým přáním i cílem je dodat ženám divokou energii a zažehnout jejich sílu.
Aby každá z nás dokázala rozbít klec konvencí „jaká by správná žena měla být“, skutečně mohla být sama sebou a jít si za svými sny.

Kdo je Wild Diana?

Spisovatelka, kameramanka, fotografka, začínající hudebnice... i tak by se mi dalo říkat. Ale pravdou je, že žádná z těch činností by mě nikdy tolik nelákala, kdybych ji nespojila s mou největší vášní – s archetypy divoké ženy a amazonky – vzory které jasně ukazují, že odvaha, síla i jistá nezkrotnost, jsou stejně tak ženské vlastnosti jako láskypnost nebo péče o druhé. 

Své projekty tvořím nejen proto, abych ženám dodala odvahu být sama sebou, věřit v sebe sama, abych zažehla jejich sílu vzít svůj život do vlastních rukou a vytvořit si ho podle svým vlastních představ... ale taky prostě proto, aby skutečně KAŽDÁ žena věděla, že je „správně“ i když zrovna nesplňuje mantinely „správné ženy“.

Proč? Protože jsem skálopevně přesvědčená, že být sama sebou, mít se ráda taková, jaká skutečně jsem a jít si zatím co skutečně mě osobně naplňuje, je nejlepší způsob, jak udělat ze světa lepší místo. Taková žena totiž logicky bude své štěstí šířit, inspirovat a dělat šťastného i svého muže, společně s ním vychovávat ke stejným hodnotám i novou generaci… A tím postupně vytvářet šťastnější i celou společnost.  

Co je archetyp divoké ženy?

  • Divoká žena je vždy sama sebou. Nehraje roli „hodné holky“. Ví, že jí nikdo nemá právo říkat, jaká má být.
  • Divoká žena se nebojí projevovat své emoce. Umí být něžná i pečující, ale nebojí se ani vrčet a cenit tesáky, když je třeba. Nebojí se plakat ani skákat radostí po nábytku. Bez ohledu na to, kolik jí je let.
  • A HLAVNĚ: Divoká žena dobře ví, že má v sobě vlčí nezkrotnost a divokost, která jí vždycky dodá sílu překonat překážky.

Archetyp divoké ženy by se dal považovat za jakýsi obecný archetyp. Pojmenovala ho jungiánská psychoanalytička Clarissa Pinkola Estés a myslela tím onu divokou, nespoutanou a moudrou část duše, kterou v sobě má každá žena. Poznání a pochopení tohoto archetypu nejen že závratně zvětšuje škálu toho, co je a není ženská přirozenost, ale hlavně nám dává klíč k pochopení sama sebe, a to včetně všech našich „špatných“ vlastností. 

Wild_Diana_divoka_zena
wild_diana_průšová_amazonka

Co je archetyp amazonky

  • Amazonka je žena, která si uvědomuje svou sílu a nebojí se ji ukázat. Odmítá plnit úlohu „správné ženy“, dělat se menší nebo slabší, jen aby byla přijímaná okolím.
  • Amazonka nepatří žádnému muži, svůj život drží pevně ve svých rukou a její svoboda je pro ni vším. Dokonce i když zrovna má nějakého partnera, zůstává nezávislá, soběstačná a nesejde ze své cesty.
  • Amazonka má duši válečnice. Je vždy připravena pozvednout meč za to, čemu věří. I kdyby měla stát sama a proti všem.

Archetyp amazonky vychází z uceleného panteonu bohů, který pokrývá všechny typy osobností. Nabízí nám tak škálu archetypů, ve kterém se může najít opravdu každý. Amazonka je v tomto panteonu podkategorií panenských bohyň (nepatřící žádnému muži). Její zástupkyně jsou například slovanská Devana, řecká Artemis nebo římská Diana. 

I když se v Čechách v posledních letech paleta archetypů přece jen rozšířila a už nemáme jediný ženský vzor (vzor Panny Marie), na archetyp amazonky se tu stále kouká přezíravě. Ještě stále se odmítá uvěřit historickým zkazkám o bojujících ženách. Ještě stále se rázným dívkám říká, aby se nechovaly jako kluci. A ještě stále jsou ženy, které nechtějí založit rodinu, považovány za jakýsi exces nebo výstřelek mládí. 

Pravda, žen naplno spadajících do archetypu amazonky není mnoho, ale zato si skoro každá žena nějakou takovou fází prošla. A mnohdy i vícekrát. A tak je jedině správně, aby i v takovou chvíli ženy věděly, že nejsou „jako chlap“, neženské nebo nějak divné... Že jsou prostě typické ženy amazonky. Možná jen na nějaký čas. Možná na pořád. Ale stále jsou naprosto v pořádku.