Pandora víko rychle zabouchla, ale už bylo pozdě.

Na dně zůstala jen sama samotinká - naděje...

Nastal nejvyšší čas truhlu znovu otevřít

a vypustit uvězněnou naději zpátky do našich životů!

Proč je domácí násilí v mém hledáčku

Když věnujete pozorování lidského chování tolik času jako já, všimnete si hromady věcí. Postupně pochopíte všechny ty fráze typu „nenávist plodí jen nenávist” a uvědomíte si, že většina těch „špatných” lidí není ani tak zlá jako spíš fakt nešťastná.

Rozhodně si nemyslím, že je to omluva za špatné činy. Jde spíš o to, že když jsem pochopila důvody nějakého chování, moje vlastní zlost mnohdy zmizela. Někdy ji dokonce vystřídal i soucit. A hlavně jsem pak věděla, jak mám s tím člověkem jednat, nebo dokonce, jak bych mu mohla pomoct.

Přes to všechno pro jednu věc žádné pochopení nemám – pro ubližování „slabším”. Ano, díky mé „pozorovací” zálibě a přirozené ženské empatii vidím hodně věcí. Bolest, která se schovává za zlostí, strach, který se tváří jako tvrdost... A také chápu, jaké pocity vedou člověka k tomu, aby zaútočil na někoho slabšího, na někoho, o kom ví, že se mu nedokáže postavit. A upřímně – jsou dost hnusné.

Vím, soudit ode mě není správné... ale jako lidé máme možnost volby. A pokud si někdo zvolí krmení svého ega tím nehorším – ubližováním bezbranným, místo toho, aby vyléčil ty zatraceně hluboké rány ve svém srdci, nemůže čekat soucit. 

Jenže jak s tím můžu bojovat??? Nemůžu vlítnout do bytu každého toho útočníka a prostě mu rozbít stůl o hlavu (nejen proto, že měřím 164 cm, stoly dnes nic nevydrží a je to tak trochu nezákonné, ale hlavně proto, že těch případů je tolik...). Můžu ale dělat něco jiného: Můžu zažehnout sílu těch žen, které to potřebují, můžu vzbudit jejich vnitřní divošku!

Nevěřím, že existují ženy bez síly. Můžeme být zlomené, rozbité na tisíc kousků, ale pořád ji máme. Možná je zaházená tunou bolestivých zážitků, třeba i na tom nejčernějším dně, ale je tam. A je to právě naše divoká a nezkrotná duše – ten tichý hlásek, který tolik z nás odmítá poslouchat – kdo ví, jak naši sílu využít, jak bojovat.

Mnoho žen o své vnitřní divošce neví, nebo neví, jak ji vůbec najít. Proto budu tvořit, dokud si nebudu jistá, že jsem tajemství o divošce vykřičela dostatečně nahlas!

Projekty:

Wild-Diana-jak-najít-sílu
domácí-násilí-facebook-skupina